Başkandan

Değerli Meslektaşlarım,

Ardımızda bıraktığımız günlerde kanımızda dolaşan özgürlüğümüzün kaynağı olan Cumhuriyetimizin 96. yılını kutladık. Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılmasının üzerinden ise 81 yıl geçti…

Atatürk’ün ilkeleri ve kurduğu Cumhuriyet ile içimize ektiği umut ve azim, kararlılıkla sürmektedir. İşte azmimizin somut göstergelerinden birisi olarak, değerli bilim insanlarının ve kıymetli yazarlarımızın katkısıyla yayımlamaya devam ettiğimiz Ankara Barosu Dergimizin yeni sayısını sizlere takdim etmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum.

Dergimizin bu sayısında yine özel hukuk ve kamu hukuku alanında makaleler yer almaktadır. “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması”, “1980 Tarihli Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair La Haye Sözleşmesi’ne Göre Çocuğun İadesinin Reddi Sebepleri”, “Rusya Federasyonu Yargı Sistemi” isimli akademik alandaki çalışmalar bulunmaktadır.

Bu akademik çalışmaların yanı sıra özellikle uygulama açısından siz değerli meslektaşlarıma önemli katkılar sağlayacağından emin olduğum; “Kesin Konkordato Mühletinin ‘Alacaklılar Bakımından’ Sonuçları (İİK m. 294)”, “Önalım Hakkı” ve “Yurt Dışından Sağlanan ve Yurt Dışına Sağlanan Avukatlık Hizmetleri ve Bu Hizmetlere İlişkin Vergi Sorumluluğu” isimli makaleler de yeni sayımızda yer almaktadır.

Ankara Barosu Dergimizin bu yeni sayısının önsözünü Halim Yağcıoğlu’nun “Atatürk’ten Son Mektup” isimli şiirinden bir dize ile sonlandırmak isterim.

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız,
Laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil,
Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar,
Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar.

Av. R. Erinç SAĞKAN

Ankara Barosu Başkanı