PROF. DR. İBRAHİM KABOĞLU’NUN 15 TEMMUZ ANAYASASI KİTABININ TANITIMI YAPILDI

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun yeni kitabı 15 Temmuz Anayasası’nın tanıtım resepsiyonu, Ankara Barosu ve Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği’nin ev sahipliğinde 7 Haziran 2017 Çarşamba günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde (ABEM) yapıldı.

Tanıtım resepsiyonunun açış konuşmalarını, Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Av. Erinç Sağkan ve Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Başkanı Av. Kemal Akkurt yaptı. Av. Erinç Sağkan, şunları söyledi:

“Sayın hocamız Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun kaleme aldığı 15 Temmuz Anayasası isimli kitabın tanıtım resepsiyonu vesilesiyle Ankara Barosu’na hepiniz hoş geldiniz.

Ülke olarak, son bir yılımız çok çalkantılı geçti. Son bir yılda, devlete sızmış bir suç örgütünün başarısız darbe girişime, hukukun neredeyse tümüyle askıya alındığı Olağanüstü Hal’e ve son olarak da Anayasa değişikliği sürecine tanıklık ettik.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, birilerinin ‘tek adam sevdası’ yüzünden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir oldubittiyle değiştirildi ve 16 Nisan’da gerçekleştirilen tartışmalı bir halkoylamasıyla da yasalaştı.

Anayasamızda köklü değişikler yapan 18 maddenin büyük kısmı, 2,5 yıl sonra yürürlüğe girecek. Yani bu değişikliğin günlük yaşantımıza nasıl yansıyacağını, ancak 2,5 yıl sonra görebileceğiz.

2,5 yıl sonrasını kestirebilmek için değerli anayasa hukukçularımızın kapsamlı değerlendirmelerine ihtiyacımız vardı. Bu açığı ilk kapatan isim, kendisi de bir Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararname mağduru olan Sayın Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu oldu.

Ankara Barosu olarak, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütürken bir OHAL KHK’siyle ihraç edilen Sayın Kaboğlu’nu bugün burada ağırlamaktan onur duyduğumuzu bilmenizi isterim.

Sayın Kaboğlu’nu sadece üniversiteden ihraç edebilirler. Ama yetiştirdiği binlerce hukukçunun gönlünden ihraç edemezler ve edemeyecekler.

Sayın Hocam, 15 Temmuz Anayasası’na ilişkin çok değerli düşüncelerinizi bu kitapta bizimle paylaştığınız ve bu kıymetli kitabın tanıtımını bizim çatımız altında yaptığınız için size teşekkür ediyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun yeni kitabını tanıttığı resepsiyona, milletvekilleri Özgür Özel, Veli Ağbaba ve Şenal Sarıhan ile Ankara Barosu Saymanı Av. Evrim Dost, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Ayşe Köseyener, Av. Birgül Tavşan Kayıran ve Av. Çağrı Ayhan Şenel de katıldı.

İbrahim Kaboğlu, resepsiyonun ardından yeni kitabını imzaladı.

TARİH: 7 Haziran 2017
YER: ABEM