PAPAĞANA YAPTIĞI İŞKENCEYİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞAN MURAT ÖZDEMİR´İN CEZALANDIRILMASI İÇİN BAROMUZCA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTUR.

Bir papağana hunharca işkence edip bunu kayda alacak ve yayınlayacak cüreti, güveni, vicdan ve merhametle ama en çok adaletle dalga geçmeyi kendine hak gören şahıs hakkında Ankara Barosu olarak suç duyurusunda bulunduğumuzu ve adaletin tecellisi için sürecin peşinde olacağımızı meslektaşlarımıza ve tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 

Ancak bu korkunç olay sebebiyle tekrar üzerinde durmak istediğimiz birkaç nokta var. Şiddet, şiddetin söz konusu olduğu noktada mağdurun kim olduğundan bağımsız kınandığı ve cezalandırıldığı oranda başa çıkılabilecek bir karakter defosudur. Bir canlıya işkence edip ve bunu kameraya alıp yayınlamak, çürümüş bir ruh yapısı ve olmamış bir karakter göstergesi olduğu kadar bizzat işkencecinin adaletin tecelli etmeyeceğine duyduğu sonsuz güvende vücut bulmaktadır. Onun bu düşüncesi, bir noktaya kadar maalesef ki doğrudur çünkü bu ülkede, hayvana karşı şiddet ve işkence suç kapsamında değildir. 

Yıllardır çıkarılacağına dair sözler verilen Hayvan Hakları Yasası’nın halen neden kanunlaşmadığı yasal olduğu kadar kitlesel bir vicdan problemidir. Kolları kesilen hayvanlar, gözleri oyulan kediler ve köpekler ya da Büyükada’daki atlar ve binlercesi, bu ülkenin sadece vicdan yarası değil aynı zamanda bir türlü ibret alınmayan ve meşrulaşmış bir adalet eksikliğidir. Adaletse, insan kavramının tekelinde değildir ve bu yüzden de acı çekme yetisine sahip olan her canlıya derhal iade edilmelidir.

Suç duyurusu dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

ANKARA BAROSU