LOZAN, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN VE EGEMENLİĞİMİZİN MEŞALESİDİR!

"Bir millet varlık ve bağımsızlığını sağlamak için mümkün olan her şeyi yaptıktan sonra başarılı olur." (Mustafa Kemal Atatürk)

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünde de vurguladığı gibi, Lozan Barış Antlaşması; milletimizin varlık ve bağımsızlık kazanma yolunda emperyalist güçlere karşı diplomatik olarak mümkün olan her şeyin en iyi şekilde yapıldığını gösteren zafer meşalemizdir.

Lozan Barış Antlaşması, ülkemizin kurucu belgesi olup, Sevr Antlaşmasını yıkan, dirilen cesaretimizin ve gururumuzun kaynağı olarak tarihin de seyrini değiştiren bir başarıdır.

Dolayısıyla, milletimizin birlik ve beraberliğinin tecellisi olan Lozan Antlaşması; dünya devletleri ile eşit haklara sahip bağımsız bir devlet oluşumuzun varoluş belgesi, egemenliğimizin de tapusudur.

Ankara Barosu olarak Lozan Barış Antlaşması’nın 95’inci yıldönümünü kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan Barış Antlaşması’na milletimizin bağımsızlığı ve gelecek güzel günleri için imza atan İsmet İnönü başta olmak üzere Lozan’ın tüm mimarlarını saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.