BASIN AÇIKLAMASI

UYDURMA İDDİALAR ATATÜRK’Ü DEĞİL İDDİA SAHİBİNİ LEKELER

TV Net’te 7 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan Derin Tarih isimli program, tarihçi geçinen Süleyman Yeşilyurt’un Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerine sahne olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına dil uzatan Süleyman Yeşilyurt, Atatürk ve manevi kızı Afet İnan hakkında mesnetsiz ithamlarda bulunmuş; Atatürk ve İnan arasında baba - kız ilişkisi dışında başka bir ilişki olduğunu iddia edecek kadar küçülmüştür.

Öncelikle bilinmelidir ki tarihi gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan, tarihi hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan afaki ve uydurma iddialar, Atatürk’ü değil o iddiaların sahiplerini lekeler.

Süleyman Yeşilyurt da Atatürk’e ve İnan’a iftira atarak sadece kendisini lekelemiş ve aynı zamanda suç işlemiştir. Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ederek 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’u ihlal etmiştir.

Suç işleyen, sadece iftiracı Süleyman Yeşilyurt değil Yeşilyurt’un iftiralarını yayınlayan TV Net’in sorumlularıdır.

Ankara Barosu Başkanlığı, hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını sağlamak amacıyla hem Süleyman Yeşilyurt hem de Yeşilyurt’un iftiralarını yayınlayan TV Net sorumluları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI