BASINA VE KAMUOYUNA

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza dönük saldırılara dün bir yenisi daha eklenmiştir. 01 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanımız, Baro Yönetim Kurulu Üyesi ve Baro üyesi meslektaşlarımız ve baro çalışanları, Diyarbakır Adliyesi önünde her Cuma yapılan Tahir ELÇİ anma etkinliği akabinde, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosuna geçerken, 7-8 kişiden oluşan bir grubun fiziki saldırısına maruz kalmışlardır.

Saldırı, cezaevinde açlık grevi başlatan hükümlü-mahpus yakını olduğunu iddia eden kişiler tarafından, mahpus ile yeterince ilgilenilmediği gerekçe gösterilerek kendilerince  meşru gösterilmeye çalışılmıştır. Biz bu saldırıyı, “yüreği yanan” bir babanın tepkisi olarak görmüyor ve böyle kabul etmiyoruz.  

Saldırının oluş şekline, öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmelere bakıldığında, saldırının sıradan değil,   planlı bir saldırı olduğu açıktır. Hak mücadelesi bağlamında tarihsel bir misyona sahip olan Diyarbakır Barosu'nun hedef alınması hepimizi bir kez daha derinden yaralamıştır.

Diyarbakır Barosu geçmişten bugüne hak ihlallerine karşı hukuki, ahlaki ve meşru temelde mücadelesini sürdüren bir hukuk örgütüdür. Dolayısıyla yapılan saldırının sözde gerekçesinin asılsız bir iddiadan ibaret olduğu, asıl hedefin Diyarbakır Barosu şahsında hak-hukuk mücadelesi yürüten kişi ve kurumlara gözdağı vermek olduğunu düşünüyoruz.

Biz Diyarbakır Barosu’na yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırıyı, tüm barolara ve mesleğimize yapılan planlı ve organize bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Faillerin yakalanarak, varsa arkasındaki odaklar ile birlikte yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Son olarak adli makamların olaya ilişkin yaklaşımlarının ve bizzat olayın takipçisi olduğumuzu ve Diyarbakır Barosu’nun yanında yer aldığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

ADANA BAROSU

 

İSTANBUL BAROSU

AFYONKARAHİSAR BAROSU

 

İZMİR BAROSU

AĞRI BAROSU

 

KAHRAMANMARAŞ BAROSU

AMASYA BAROSU

 

KASTAMONU BAROSU

ANKARA BAROSU

 

KIRIKKALE BAROSU

ANTALYA BAROSU

 

KIRKLARELİ BAROSU

ARTVİN BAROSU

 

KOCAELİ BAROSU

AYDIN BAROSU

 

MANİSA BAROSU

BALIKESİR BAROSU

 

MARDİN BAROSU

BATMAN BAROSU

 

MERSİN BAROSU

BİNGÖL BAROSU

 

MUĞLA BAROSU

BİTLİS BAROSU

 

MUŞ BAROSU

BOLU BAROSU

 

ORDU BAROSU

BURDUR BAROSU

 

SAKARYA BAROSU

BURSA BAROSU

 

SİİRT BAROSU

ÇANAKKALE BAROSU

 

SİNOP BAROSU

ÇANKIRI BAROSU

 

ŞANLIURFA BAROSU

ÇORUM BAROSU

 

ŞIRNAK BAROSU

DENİZLİ BAROSU

 

TEKİRDAĞ BAROSU

DÜZCE BAROSU

 

TOKAT BAROSU

ELAZIĞ BAROSU

 

TRABZON BAROSU

ERZURUM BAROSU

 

TUNCELİ BAROSU

ESKİŞEHİR BAROSU

 

UŞAK BAROSU

GAZİANTEP BAROSU

 

VAN BAROSU

GİRESUN BAROSU

 

YALOVA BAROSU

HAKKARİ BAROSU

 

YOZGAT BAROSU

HATAY BAROSU

 

ZONGULDAK BAROSU

ISPARTA BAROSU