ANKARA BAROSU’NDAN ADALET BAKANI’NA ZİYARET

 

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, Başkan Yardımcısı Av. Erinç Sağkan ve Baroda Birlik Grubu Başkan Adayı Av. Cem Şahin, 17 Kasım 2016 Perşembe günü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Ankara Barosu Heyeti, Adalet Bakanı’na, Ankara Merkez Adliyesi’ndeki bir kısım mahkemelerin başka bir binaya taşınmasına ilişkin söylentiler yayıldığı bilgisini aktardı.

Adalet Bakanı Bozdağ ise Ankara’da yeni ağır ceza mahkemelerinin açılacak olması nedeniyle böyle bir taşınmanın gündemlerinde olduğunu ve bu konuda Baro’nun görüşlerine açık olduklarını ifade etti.

Ankara Barosu Heyeti, Merkez Adliye’de FETÖ - PDY soruşturmalarına ayrılan birimlerin başka bir binaya taşınması halinde Merkez Adliye Binası’nın yeterli olabileceğini veya geçici bir çözüm aranıyorsa Balgat  Ek Hizmet Binası’nda bulunan iş ve ticaret mahkemelerinin de taşınması kaydıyla hukuk mahkemelerinin kamu kuruluşlarından boşalan bazı binalara yerleştirilmesinin daha uygun olacağını iletti.

Bakan Bozdağ, Müsteşarı Kenan İpek’e, Ankara Barosu’yla biraraya gelinmesi ve taşınma konusuna ortak bir çözüm üretilmesi talimatını verdi.

Ankara Barosu Heyeti ayrıca ceza uzlaştırmacılık konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu’nda kabul edildiği haliyle sadece hukuk fakültesi mezunlarına hasredilmesinin uygun olduğunu; bu düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda değiştirilmemesi gerektiğini gerekçeleriyle birlikte anlattı.

Bekir Bozdağ ise Adalet Bakanlığı olarak bu konuyu tekrar gözden geçireceklerini ifade etti.

Ankara Barosu Heyeti, Adalet Bakanı’na, Ankara’ya yapılacak yeni adliye binası ve Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklik konusundaki düşüncelerini de aktardı.

Adalet Bakanı, yeni adliye binası konusunda Ankara Barosu ile Avukatlık Kanunu konusunda da Türkiye Barolar Birliği ve tüm barolarla birlikte çalışma yürüteceklerini açıkladı.

Bakan Bozdağ, yeni adliye binası konusunda Merkez Adliye Binası’nın arkasındaki Kültür Bakanlığı’na ait arsanın kendilerine tahsisi için çalışma başlattıkları bilgisini de verdi.

TARİH: 17 Kasım 2016

YER: Adalet Bakanlığı