49 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA: BU KARAR DEMOKRASİ VE HUKUK TARİHİMİZDE KARA BİR LEKE OLARAK YER ALACAKTIR

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar;

YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin İPTALİNE ilişkin 06.05.2019 tarihli kararı nedeniyle kamuoyuyla aşağıdaki açıklamayı paylaşma zorunluluğu  duyduk.
 
YSK'nın kısa kararından ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden seçimin; usulüne aykırı oluşturulan seçim kurulları nedeniyle iptal edildiği anlaşılmaktadır.

YSK'nın sandık kurullarının oluşumuna ilişkin 135 sayılı Genelgesinin 4. Maddesinde 298 Sayılı Yasanin 23. maddesine atıfta bulunmak suretiyle;  “…İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22'nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler. Üyeliklerin bu şekilde doldurulması mümkün olmazsa, eksiklikler, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o çevrede bulunan ve sandık kurulunda görev verilmesinde sakınca olmayan kimseler arasından tamamlanır.” denmektedir. 

Yani seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının REDDİNE karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile İPTALİNİ HUKUKİ VE VİCDANİ olarak kabul etmek mümkün değildir.

Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal duzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır.  Halbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir. 

Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi “mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar"ı ile de göstermiştir. 

Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm  içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef  KARA BİR LEKE olarak yerini alacaktır.

İlkesel bazda yaptigimiz bu aciklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır. 

Bu sürecin İstanbul ve Ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.08/05/2019

 

ADANA BAROSU   DİYARBAKIR BAROSU   MUŞ BAROSU 
ADIYAMAN BAROSU   DÜZCE BAROSU   NİĞDE BAROSU
AKSARAY BAROSU   ESKİŞEHİR BAROSU    ORDU BAROSU 
AMASYA BAROSU   GAZİANTEP BAROSU   OSMANİYE BAROSU
ANKARA BAROSU   GİRESUN BAROSU   SAMSUN BAROSU
ANTALYA BAROSU   HATAY BAROSU   SİİRT BAROSU
ARTVİN BAROSU   ISPARTA BAROSU    SİNOP BAROSU
AYDIN BAROSU   İSTANBUL BAROSU   ŞANLIURFA BAROSU
BALIKESİR BAROSU   İZMİR BAROSU   ŞIRNAK BAROSU 
BARTIN BAROSU    KASTAMONU BAROSU   TEKİRDAĞ BAROSU
BATMAN BAROSU    KIRKLARELİ BAROSU   TOKAT BAROSU
BİLECİK BAROSU   KOCAELİ BAROSU   TRABZON BAROSU
BOLU BAROSU   MALATYA BAROSU   TUNCELİ BAROSU
BURDUR BAROSU   MANİSA BAROSU   YALOVA BAROSU
BURSA BAROSU   MERSİN BAROSU   ZONGULDAK BAROSU
ÇANAKKALE BAROSU   MUĞLA BAROSU   VAN BAROSU
DENİZLİ BAROSU