24. YILINDA SİVAS KATLİAMI PANELİ YAPILDI

Ankara Barosu tarafından düzenlenen 24. Yılında Sivas Katliamı Paneli, 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde (ABEM)  gerçekleştirildi.

Panelin açış konuşmasını, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran yaptı. Av. Hakan Canduran, şöyle konuştu:

“Ankara Barosu tarafından düzenlenen 24. Yılında Sivas Katliamı Paneli’ne hepiniz hoş geldiniz.

Sözlerime, Sivas’ta Madımak Oteli’nde yitirdiğimiz 33 canı saygıyla anarak başlamak istiyorum.

Pir Sultan Abdal Şenliği’ne ev sahipliği yapan Sivas, 2 Temmuz 1993’te Cumhuriyet tarihinin en karanlık provokasyonlarından birine sahne oldu ne yazık ki.

1993’teki şenliğin konukları arasında, ünlü Yazar Aziz Nesin de vardı. Aziz Nesin, İranlı Yazar Salman Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri Kitabı’na ilişkin görüşleri yüzünden karanlık ellerin kentte dağıttığı bir bildiriyle hedef haline getirildi.

2 Temmuz 1993’te cuma namazından çıkan kalabalık bir gurup, önce şenliğin yapıldığı kültür merkezine, ardandan valiliğe, oradan da Aziz Nesin’in de kaldığı Madımak Oteli’ne yürüdü. Yolda hiçbir müdahaleyle karşılaşmayan göstericiler, Madımak Oteli’ni ateşe verdiler.

Aziz Nesin alevlerden kurtulmayı başardı ama şenlik için kentte bulunan 33 yazar, şair, ozan, düşünür, sanatçı ve aydın, o alevlerde yanarak can verdi. Olayda iki otel görevlisi ve iki saldırgan da öldü.

Ardından da evlere şenlik bir yargı süreci başladı. Ve ne yazık ki Sivas Katliamı da diğer karanlık provokasyonlar gibi ciddiyetle soruşturulmadı, kovuşturulmadı ve aydınlatılmadı.

Saygıdeğer panelistlerimiz, soruşturma ve kovuşturma safahatında yaşananları bizlere ayrıntılarıyla anlatacaklardır sanırım.

Ama izin verirseniz ben, devletin bu olaya nasıl baktığını çok iyi özetlediğini düşündüğüm iki konuyu sizlere yeniden anımsatmak istiyorum:

Sivas Katliamı’nın ardından dönemin başbakanı, ‘Çok şükür otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir’ demişti, hatırlansanız. Sivas Davası zamanaşımından düşürdüğünde de dönemin başbakanın yorumu, ‘Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun’ şeklinde olmuştu.

Sözlerime son verirken belirtmek isterim ki Sivas Katliamı, aradan 24 yıl geçmesine rağmen hala vicdanlarımızı sızlatmaya devam ediyor. Madımak’ta 33 canı yakan ateş, 24 yıldır yüreklerimizi kavuruyor.

Madımak utanç müzesi yapılıncaya, katliamın zamanaşımından davası düşürülen firari sanıkları yakalanıp hak ettikleri cezalara çarptırılıncaya kadar da kavurmaya devam edecek.”

Gazeteci Can Dündar’ın Sivas Katliamı’nı konu alan Alaz Belgeseli’nin gösterildiği panelin moderatörlüğünü, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Mustafa Kemal Baran üstlendi.

Panele, Ankara Milletvekili Av. Şenal Sarıhan, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Üyesi Av. Kazım Genç, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Handan Metin’in ablası Şehriban Metin ve Sivas Katliamı’ndan sağ kurtulan Zerrin Taşpınar konuşmacı olarak katıldı.

Paneli, Ankara Barosu Saymanı Av. Evrim Dost ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Çağrı Ayhan Şenel de izledi.

TARİH: 3 Temmuz 2017
YER: ABEM